Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
warszawskich ministrów; król przelał znaczną część swoich uprawnień na "Radę Ministrów", nie przewidzianą zgoła w konstytucji. (Rada Stanu, złożona z tych samych ministrów i powiększona stopniowo o 12 radców i referendarzy, zatrzymała swe atrybucje ustawodawcze i sądownicze.) Faktycznie Rada Ministrów urzędowała pod kontrolą francuskiego rezydenta jako wyraziciela woli Napoleona; urząd ten w latach 1808-1811 pełnił Jean Serra.
Aż do 1808 r. stał w Księstwie francuski korpus marszałka Davouta, który zatrzymał nie tylko dowództwo nad armią polską, ale i decydujący głos w sprawach rządowych.
Tak więc władza w Księstwie Warszawskim, rządzonym nominalnie przez króla saskiego, znalazła się w rękach polskich, ale
warszawskich ministrów; król przelał znaczną część swoich uprawnień na "Radę Ministrów", nie przewidzianą zgoła w konstytucji. (Rada Stanu, złożona z tych samych ministrów i powiększona stopniowo o 12 radców i referendarzy, zatrzymała swe atrybucje ustawodawcze i sądownicze.) Faktycznie Rada Ministrów urzędowała pod kontrolą francuskiego rezydenta jako wyraziciela woli Napoleona; urząd ten w latach 1808-1811 pełnił Jean Serra.<br>Aż do 1808 r. stał w Księstwie francuski korpus marszałka Davouta, który zatrzymał nie tylko dowództwo nad armią polską, ale i decydujący głos w sprawach rządowych.<br>Tak więc władza w Księstwie Warszawskim, rządzonym nominalnie przez króla saskiego, znalazła się w rękach polskich, ale
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego