Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Głos Pasłęka
Nr: various
Miejsce wydania: Pasłęk
Rok: 2004
powodują powstawania doraźnych dolegliwości. Toksyczne działanie tych związków polega głównie na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, płuca, nerki, rdzeń kręgowy lub kora mózgowa. Skutki tych uszkodzeń nierzadko pojawiają się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach od chwili przyjęcia przez organizm pierwszych, niewielkich dawek tych toksyn.
Jedną z grup związków chemicznych powodujących właśnie takie spustoszenie w organizmach żywych są dioksyny.
Dioksyna i podobne jej związki to olbrzymia grupa obcych żywym organizmom związków chemicznych (ksenobiotyków) dostających się do środowiska wskutek działalności ludzkiej i należących do najsilniej działających toksyn poznanych przez człowieka.
Jednym ze źródeł powstawania dioksyn jest
powodują powstawania doraźnych dolegliwości. Toksyczne działanie tych związków polega głównie na powolnym, ale bardzo skutecznym uszkadzaniu narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, płuca, nerki, rdzeń kręgowy lub kora mózgowa. Skutki tych uszkodzeń nierzadko pojawiają się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach od chwili przyjęcia przez organizm pierwszych, niewielkich dawek tych toksyn. <br>Jedną z grup związków chemicznych powodujących właśnie takie spustoszenie w organizmach żywych są dioksyny. <br>Dioksyna i podobne jej związki to olbrzymia grupa obcych żywym organizmom związków chemicznych (ksenobiotyków) dostających się do środowiska wskutek działalności ludzkiej i należących do najsilniej działających toksyn poznanych przez człowieka. <br>Jednym ze źródeł powstawania dioksyn jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego