Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
kościelnych).
O ile nasza powieść historyczna nigdy właściwie nie uwzględniała kolejnych zmian granicznych, lokując swą akcję w obrębie tej Rzeczypospolitej, która istniała przed 1772 rokiem, to młodzi na ogół autorzy do niedawna używanych podręczników historii chcieli wmówić uczniom, że ich ojczyznę zawsze zamieszkiwali jedynie Polacy. Istniejąca zaś w dawnej Rzeczypospolitej tolerancja sprowadzała się wyłącznie do kwestii wyznaniowych, poniewa ż różnice narodowościowe miały być całkowicie nieistotne.

Bez stosów
W roku 1998 w Polsce wspominano przede wszystkim wydarzenia marcowe sprzed trzydziestu lat, we Francji natomiast z pamięcią o rewolcie studenckiej z roku 1968 konkurowała czterechsetna rocznica wydania edyktu nantejskiego (13 kwietnia 1598).
Ten
kościelnych).<br>O ile nasza powieść historyczna nigdy właściwie nie uwzględniała kolejnych zmian granicznych, lokując swą akcję w obrębie tej Rzeczypospolitej, która istniała przed 1772 rokiem, to młodzi na ogół autorzy do niedawna używanych podręczników historii chcieli wmówić uczniom, że ich ojczyznę zawsze zamieszkiwali jedynie Polacy. Istniejąca zaś w dawnej Rzeczypospolitej tolerancja sprowadzała się wyłącznie do kwestii wyznaniowych, poniewa ż różnice narodowościowe miały być całkowicie nieistotne.<br><br>&lt;page nr=57&gt; &lt;tit&gt;Bez stosów&lt;/&gt;<br> W roku 1998 w Polsce wspominano przede wszystkim wydarzenia marcowe sprzed trzydziestu lat, we Francji natomiast z pamięcią o rewolcie studenckiej z roku 1968 konkurowała czterechsetna rocznica wydania edyktu nantejskiego (13 kwietnia 1598).<br>Ten
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego