Typ tekstu: Książka
Autor: Goban-Klas Tomasz
Tytuł: Media i komunikowanie masowe
Rok: 2000
zaskakujące, że kwestia kulturowego oddziaływania przepływów informacji nie została rozstrzygnięta. Schlesinger [1987] proponuje rozpoczęcie dyskusji od drugiego końca, czyli rozważenia co to znaczy tożsamość. Sugeruje wprowadzenie pojęcia "tożsamości zbiorowej", która trwa w czasie i jest odporna na zmianę, chociaż jej przetrwanie wymaga, aby była wyrażana publicznie, wzmacniana i transmitowana.
Taka tożsamość jest mocno zakorzeniona, więc nie wykorzeni jej powierzchowne korzystanie z mediów (np. słuchanie anglo-amerykańskich mediów). Są też tożsamości budowane na bazie stylów życia, gustów, innych ulotnych cechach. Są to identyfikacje subkulturowe, które nie wykluczają się wzajemnie; media międzynarodowe mogą je nawet wzmacniać, np. utwierdzając poczucie tożsamości ruchu feministycznego.
Z
zaskakujące, że kwestia kulturowego oddziaływania przepływów informacji nie została rozstrzygnięta. Schlesinger [1987] proponuje rozpoczęcie dyskusji od drugiego końca, czyli rozważenia co to znaczy tożsamość. Sugeruje wprowadzenie pojęcia "tożsamości zbiorowej", która trwa w czasie i jest odporna na zmianę, chociaż jej przetrwanie wymaga, aby była wyrażana publicznie, wzmacniana i transmitowana. <br>Taka tożsamość jest mocno zakorzeniona, więc nie wykorzeni jej powierzchowne korzystanie z mediów (np. słuchanie anglo-amerykańskich mediów). Są też tożsamości budowane na bazie stylów życia, gustów, innych ulotnych cechach. Są to identyfikacje subkulturowe, które nie wykluczają się wzajemnie; media międzynarodowe mogą je nawet wzmacniać, np. utwierdzając poczucie tożsamości ruchu feministycznego.<br>Z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego