Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Dom
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1985
świadoma działalność człowieka; a działalność to czynność. Zatem istotą pracy jest wykonanie jakiejś zamierzonej czynności. W swoich rozważaniach na temat podziału czasowników ze względu na ich treść realnoznaczeniową Michał Jaworski proponuje wyróżniać czasowniki czynnościowe i stanowe. Językoznawca ów sam jednakże przyznaje, ii podział takowy jest co najmniej niedoskonały. Oto bowiem trudno orzec, czy czasownik "widzieć" oznacza stan podmiotu widzącego, czy też czynność przez niego wykonywaną (można bowiem nie widzieć, bo się nie chce widzieć).
Uznawszy, iż świadomie wykonywana czynność, której towarzyszy psychiczny lub fizyczny wysiłek organizmu ludzkiego jest pracą, adwokat Lenia stwierdził, co następuje:
Wysoki Sądzie! Jestem zdumiony by nie powiedzieć
świadoma działalność człowieka; a działalność to czynność. Zatem istotą pracy jest wykonanie jakiejś zamierzonej czynności. W swoich rozważaniach na temat podziału czasowników ze względu na ich treść realnoznaczeniową Michał Jaworski proponuje wyróżniać czasowniki czynnościowe i stanowe. Językoznawca ów sam jednakże przyznaje, ii podział takowy jest co najmniej niedoskonały. Oto bowiem trudno orzec, czy czasownik "widzieć" oznacza stan podmiotu widzącego, czy też czynność przez niego wykonywaną (można bowiem nie widzieć, bo się nie chce widzieć).<br>Uznawszy, iż świadomie wykonywana czynność, której towarzyszy psychiczny lub fizyczny wysiłek organizmu ludzkiego jest pracą, adwokat Lenia stwierdził, co następuje:<br>&lt;q&gt;Wysoki Sądzie! Jestem zdumiony by nie powiedzieć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego