Typ tekstu: Książka
Autor: Rojek Tadeusz
Tytuł: Jak to się je
Rok: 1992
Średniowieczne instrukcje udzielane w tej materii zabraniały trzymania go w przerwach między jedzeniem ostrzem zwróconym do twarzy. Łatwo można się było skaleczyć, a poza tym taki sposób dzierżenia noża mógł przyprawić o niepotrzebne emocje co wrażliwszych współbiesiadników, w szczególności zaś białogłowy.
W XV wieku zalecano trzymanie noża za rękojeść, czyli trzonkiem w dłoni, nie zwracając go jednak w stronę współbiesiadnika, gdyż "zachowanie takie byłoby nieprzystojne". Chińczycy nie przestali traktować noża jako instrumentu agresji i usunęli go całkowicie ze swego stołu. Zastąpili nóż i widelec pałeczkami.
Kuchnia chińska nie wymaga jednak krajania podawanych potraw, nóż jest więc całkowicie zbędny. Ponieważ nie wszyscy
Średniowieczne instrukcje udzielane w tej materii zabraniały trzymania go w przerwach między jedzeniem ostrzem zwróconym do twarzy. Łatwo można się było skaleczyć, a poza tym taki sposób dzierżenia noża mógł przyprawić o niepotrzebne emocje co wrażliwszych współbiesiadników, w szczególności zaś białogłowy.<br>W XV wieku zalecano trzymanie noża za rękojeść, czyli trzonkiem w dłoni, nie zwracając go jednak w stronę współbiesiadnika, gdyż "zachowanie takie byłoby nieprzystojne". Chińczycy nie przestali traktować noża jako instrumentu agresji i usunęli go całkowicie ze swego stołu. Zastąpili nóż i widelec pałeczkami.<br>Kuchnia chińska nie wymaga jednak krajania podawanych potraw, nóż jest więc całkowicie zbędny. Ponieważ nie wszyscy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego