Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Cosmopolitan
Nr: 04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
za późno. Bo boli i nie chce przestać. Najpierw pojawia się zmęczenie i przeciążenie mięśni, kręgosłupa, więzadeł, torebek stawowych. Następuje zaburzenie stereotypu ruchowego, człowiek nie reaguje już ruchem tak jak powinien. Zmęczona osoba jest zgarbiona, chodzi z pochyloną głową - nie ma siły stać, a nawet siedzieć prosto. Powtarzające się tego typu przeciążenia prowadzą do dysfunkcji, a te z kolei do kolejnych przeciążeń, które mają następstwa już nie w postaci zaburzeń funkcjonalnych, ale trwałych zmian anatomicznych.
- Chwilową niedyspozycję można szybko zniwelować działaniami profilaktycznymi oraz poprzez odpoczynek, odciążenie krzyża i stopniowe zwiększanie skali trudności ćwiczeń leczniczych - mówi docent Lesiak.
Gdy pojawi się ból
za późno. Bo boli i nie chce przestać. Najpierw pojawia się zmęczenie i przeciążenie mięśni, kręgosłupa, więzadeł, torebek stawowych. Następuje zaburzenie stereotypu ruchowego, człowiek nie reaguje już ruchem tak jak powinien. Zmęczona osoba jest zgarbiona, chodzi z pochyloną głową - nie ma siły stać, a nawet siedzieć prosto. Powtarzające się tego typu przeciążenia prowadzą do dysfunkcji, a te z kolei do kolejnych przeciążeń, które mają następstwa już nie w postaci zaburzeń funkcjonalnych, ale trwałych zmian anatomicznych.<br>- Chwilową niedyspozycję można szybko zniwelować działaniami profilaktycznymi oraz poprzez odpoczynek, odciążenie krzyża i stopniowe zwiększanie skali trudności ćwiczeń leczniczych - mówi docent Lesiak.<br>Gdy pojawi się ból
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego