Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
legalnej pracy dla kraju, na niwie gospodarki, oświaty i kultury. "Paść może i naród wielki - twierdził - zniszczeć nie może, tylko nikczemny!"
Legalna praca dla kraju była trudna, otwarta polityczna działalność niemożliwa.

Magnaci do niedawna związani z obozem 3 Maja, jak Adam Kazimierz Czartoryski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, trzymali się na uboczu, a nasłuchiwali pilnie wydarzeń międzynarodowych; jeśli nawet brali pod uwagę poruszenie sprawy polskiej, to zawsze tylko w nadziei na poparcie któregoś z mocarstw rozbiorowych.
Nieliczni wielcy panowie, jak Michał Ogiński, Stanisław Sołtyk, Walerian Dzieduszycki, angażowali się w tajnych robotach niepodległościowych - ze szczerego patriotyzmu lub z politycznej rachuby.

6. Związki tajne
legalnej pracy dla kraju, na niwie gospodarki, oświaty i kultury. "Paść może i naród wielki - twierdził - zniszczeć nie może, tylko nikczemny!"<br>Legalna praca dla kraju była trudna, otwarta polityczna działalność niemożliwa.<br><br>Magnaci do niedawna związani z obozem 3 Maja, jak Adam Kazimierz Czartoryski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, trzymali się na uboczu, a nasłuchiwali pilnie wydarzeń międzynarodowych; jeśli nawet brali pod uwagę poruszenie sprawy polskiej, to zawsze tylko w nadziei na poparcie któregoś z mocarstw rozbiorowych.<br>Nieliczni wielcy panowie, jak Michał Ogiński, Stanisław Sołtyk, Walerian Dzieduszycki, angażowali się w tajnych robotach niepodległościowych - ze szczerego patriotyzmu lub z politycznej rachuby.<br><br>6. Związki tajne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego