Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.07
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
księgi wieczystej. Uporządkowanie tych ksiąg i uwłaszczenie dzierżawców zamknęłoby takie furtki. Dlatego nie powinno się z tym zwlekać.

Ilu jest w Polsce wieczystych użytkowników gruntów, dokładnie nie wiadomo. Według szacunków ekspertów sejmowych około 800 tys. Z tym że dzierżawców gruntów, na których stoją domy jednorodzinne, oraz użytkowników gruntów rolnych szybko ubywa. Ustawa z 4 września 1997 r. dała im możliwość uwłaszczenia się za nieduże pieniądze (np. po dzierżawie dwudziestoletniej - za 5 rocznych opłat za użytkowanie). Nie wszyscy jednak zdążyli. Gminy zaskarżyły przepisy o odpłatności do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał, że prawa samorządów zostały naruszone.
- Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego za prawo własności
księgi wieczystej. Uporządkowanie tych ksiąg i uwłaszczenie dzierżawców zamknęłoby takie furtki. Dlatego nie powinno się z tym zwlekać.<br><br>Ilu jest w Polsce wieczystych użytkowników gruntów, dokładnie nie wiadomo. Według szacunków ekspertów sejmowych około 800 tys. Z tym że dzierżawców gruntów, na których stoją domy jednorodzinne, oraz użytkowników gruntów rolnych szybko ubywa. Ustawa z 4 września 1997 r. dała im możliwość uwłaszczenia się za nieduże pieniądze (np. po dzierżawie dwudziestoletniej - za 5 rocznych opłat za użytkowanie). Nie wszyscy jednak zdążyli. Gminy zaskarżyły przepisy o odpłatności do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał, że prawa samorządów zostały naruszone.<br>- Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego za prawo własności
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego