Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
znający na ogół nieśle język turecki, jeśdzili często z poselstwem do Stambułu, gdzie ponawiązywali kontakty, które okazywały się teraz niesłychanie przydatne.
Nieugięci patrioci, chodzący demonstracyjnie w strojach europejskich (najczęściej francuskich), stanowili zdecydowaną mniejszość.
Siłę oporu osłabiała masowa emigracja, tolerowana, a nawet po cichu popierana przez okupanta. Przede wszystkim młodzież szlachecka udawała się nielegalnie na zachód Europy w poszukiwaniu lepszych warunków bytu. Tylko jej część angażowała się tam w działalność polityczną o zdecydowanie antytureckim charakterze.
Centrum tego ruchu znajdowało się początkowo we Francji; ta jednak, nie chcąc narażać się Wysokiej Porcie, dość rychło odmówiła polskim patriotom azylu politycznego. Przenieśli więc swe główne
znający na ogół nieśle język turecki, jeśdzili często z poselstwem do Stambułu, gdzie ponawiązywali kontakty, które okazywały się teraz niesłychanie przydatne.<br>Nieugięci patrioci, chodzący demonstracyjnie w strojach europejskich (najczęściej francuskich), stanowili zdecydowaną mniejszość.<br>Siłę oporu osłabiała masowa emigracja, tolerowana, a nawet po cichu popierana przez okupanta. Przede wszystkim młodzież szlachecka udawała się nielegalnie na zachód Europy w poszukiwaniu lepszych warunków bytu. Tylko jej część angażowała się tam w działalność polityczną o zdecydowanie antytureckim charakterze.<br>Centrum tego ruchu znajdowało się początkowo we Francji; ta jednak, nie chcąc narażać się Wysokiej Porcie, dość rychło odmówiła polskim patriotom azylu politycznego. Przenieśli więc swe główne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego