Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kuchnia
Nr: 4
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
przepisów na peklowanie i wędzenie szynki.
Halina Mamok


Szynka to tylna część półtuszy wieprzowej z kością - bez golonki i nogi - wycinana między pierwszym i drugim kręgiem kości krzyżowej z zachowaniem wszystkich mięśni uda, skóry i tłuszczu zewnętrznego, także wędlina wyprodukowana z tego mięsa po zapeklowaniu. Przyrządza się ją również z udźca cielęcego i z dzika.
W produkcji kulinarnej dzieli się szynkę wzdłuż błon mięsnych na poszczególne zespoły mięśni, zwane frykando I, II, III. Świeże mięso nadaje się do pieczenia i smażenia. Przyrządza się z niego bryzole, steki, pieczenie, zrazy bite i rolady.
Różne kraje mają odmienne tradycje i specyficzne technologie produkcji
przepisów na peklowanie i wędzenie szynki.<br>&lt;au&gt;Halina Mamok&lt;/au&gt;&lt;/div&gt;<br><br><br>&lt;div&gt;&lt;intro&gt;Szynka to tylna część półtuszy wieprzowej z kością - bez golonki i nogi - wycinana między pierwszym i drugim kręgiem kości krzyżowej z zachowaniem wszystkich mięśni uda, skóry i tłuszczu zewnętrznego, także wędlina wyprodukowana z tego mięsa po zapeklowaniu. Przyrządza się ją również z udźca cielęcego i z dzika.&lt;/intro&gt;<br>W produkcji kulinarnej dzieli się szynkę wzdłuż błon mięsnych na poszczególne zespoły mięśni, zwane frykando I, II, III. Świeże mięso nadaje się do pieczenia i smażenia. Przyrządza się z niego bryzole, steki, pieczenie, zrazy bite i rolady.<br>Różne kraje mają odmienne tradycje i specyficzne technologie produkcji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego