Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
wyłącznie na względzie interes publiczny, jest strażnikiem publicznych pieniędzy i bezstronnym sędzią sporów, co do których wydaje decyzje, miała jakąś podbudowę teoretyczną (choć konfrontacja ze światem realiów nigdy nie dawała podstaw do takich oczekiwań).
Istnieją misterne teorie ekonomiczne zbudowane na podobnym założeniu (teoria welfare economics i jej pochodna: analiza tzw. ułomności rynku czyli market failure).
Ba, idą one dalej, bo nie tylko zakładają wyłączność interesu publicznego interweniującego w gospodarkę funkcjonariusza publicznego (polityka, administratora), ale zakładają, że ta interwencja nic nie kosztuje.
Dzisiaj jednakże teoretyczne uzasadnienie takiej utopii leży w gruzach.
Rozwijająca się od początku lat 60. teoria public choice, którą można
wyłącznie na względzie interes publiczny, jest strażnikiem publicznych pieniędzy i bezstronnym sędzią sporów, co do których wydaje decyzje, miała jakąś podbudowę teoretyczną (choć konfrontacja ze światem realiów nigdy nie dawała podstaw do takich oczekiwań).<br>Istnieją misterne teorie ekonomiczne zbudowane na podobnym założeniu (teoria &lt;foreign&gt;welfare economics&lt;/&gt; i jej pochodna: analiza tzw. ułomności rynku czyli &lt;foreign&gt;market failure&lt;/&gt;).<br>Ba, idą one dalej, bo nie tylko zakładają wyłączność interesu publicznego interweniującego w gospodarkę funkcjonariusza publicznego (polityka, administratora), ale zakładają, że ta interwencja nic nie kosztuje.<br>Dzisiaj jednakże teoretyczne uzasadnienie takiej utopii leży w gruzach.<br>Rozwijająca się od początku lat 60. teoria &lt;foreign&gt;public choice&lt;/&gt;, którą można
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego