Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
nowe fascynacje kulturą Zachodu, jego sztuką wojenną, uzbrojeniem itd. Ówczesny świat polskich wartości zaczynał powoli ulegać przeobrażeniom. Jeszcze na przełomie XVII i XVIII w. istniały formacje polskich janczarów zorganizowanych, ubranych i uzbrojonych w stylu wschodnim. Ale jest to już schyłek polskiej fascynacji Orientem i jego wielkiego wpływu na broń i uzbrojenie.
TYPOLOGIA SZABLI POLSKIEJ OD KOŃCA XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU - CZYLI OD SZABEL WĘGIERSKO-POLSKICH DO KOŚCIUSZKÓWEK
Okres od drugiej połowy XVI do schyłku XVIII w. był dla szabli polskiej najwspanialszy. Stąd też - trawestując Andrzeja Nadolskiego - nazwałem go pierwszą wielką epoką polskiej szabli.
SZABLA WĘGIERSKO-POLSKA
Najstarszym typem polskiej szabli
nowe fascynacje kulturą Zachodu, jego sztuką wojenną, uzbrojeniem itd. Ówczesny świat polskich wartości zaczynał powoli ulegać przeobrażeniom. Jeszcze na przełomie XVII i XVIII w. istniały formacje polskich janczarów zorganizowanych, ubranych i uzbrojonych w stylu wschodnim. Ale jest to już schyłek polskiej fascynacji Orientem i jego wielkiego wpływu na broń i uzbrojenie.<br>TYPOLOGIA SZABLI POLSKIEJ OD KOŃCA XVI DO KOŃCA XVIII WIEKU - CZYLI OD SZABEL WĘGIERSKO-POLSKICH DO KOŚCIUSZKÓWEK<br>Okres od drugiej połowy XVI do schyłku XVIII w. był dla szabli polskiej najwspanialszy. Stąd też - trawestując Andrzeja Nadolskiego - nazwałem go pierwszą wielką epoką polskiej szabli.<br>SZABLA WĘGIERSKO-POLSKA<br>Najstarszym typem polskiej szabli
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego