Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
książkę zatytułowaną "Intelektualiści" stanowiącą swoistą kronikę skandalu, jako że autor stawia swych bohaterów przed serią kłopotliwych pytań.
Naczelnym wśród nich jest kwestia: "Co upoważnia pana X-a czy panią Y-grek (przeważają jednak panowie...) do dawania lekcji zachowania całej ludzkości?!".
Żeby na to odpowiedzieć, Johnson zadaje szereg dalszych nietaktownych pytań: "w jakim stopniu prywatne życie moralizatorów w rodzaju Jean-Jacques Rousseau czy Bertranda Russella zgodne było z głoszonymi przez nich zasadami?"; "jak traktowali swoje żony, kochanki, dzieci i przyjaciół?"; "jak zachowywali się w sprawach tzw. przyziemnych:
pieniężnych, ambicjonalnych i towarzyskich?". I tak dalej.
Druga warstwa dociekań Johnsona dotyczy dzieł rozpatrywanych przezeń mężów.
Na
książkę zatytułowaną "Intelektualiści" stanowiącą swoistą kronikę skandalu, jako że autor stawia swych bohaterów przed serią kłopotliwych pytań.<br>Naczelnym wśród nich jest kwestia: "Co upoważnia pana X-a czy panią Y-grek (przeważają jednak panowie...) do dawania lekcji zachowania całej ludzkości?!".<br>Żeby na to odpowiedzieć, Johnson zadaje szereg dalszych nietaktownych pytań: "w jakim stopniu prywatne życie moralizatorów w rodzaju Jean-Jacques Rousseau czy Bertranda Russella zgodne było z głoszonymi przez nich zasadami?"; "jak traktowali swoje żony, kochanki, dzieci i przyjaciół?"; "jak zachowywali się w sprawach tzw. przyziemnych:<br>pieniężnych, ambicjonalnych i towarzyskich?". I tak dalej.<br>Druga warstwa dociekań Johnsona dotyczy dzieł rozpatrywanych przezeń mężów.<br>Na
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego