Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
których głębsza i gęstsza składa się głównie z krzemu (około 50%) i magnezu (30%), a zewnętrzna głównie z krzemu, ale o nieco większym niż głębiej udziale glinu (prawie 20%). Granica pomiędzy tymi strefami, które przez austriackiego geologa Edwarda Suessa nazwane zostały odpowiednio do składników SiMa i SiAl, jest ostra i w zasadzie nie ma pomiędzy nimi istotnej wymiany substancji.
Odpowiednikiem sialu w dziś stosowanej terminologii tektonicznej jest skorupa kontynentalna, natomiast sima rozdzielana jest (na podstawie różnic gęstości wynikających z nieciągłego przechodzenia poszczególnych minerałów w różne odmiany krystalograficzne wraz ze wzrostem ciśnienia) na skorupę oceaniczną oraz górny i dolny płaszcz.
Teoria Wegenera Mając
których głębsza i gęstsza składa się głównie z krzemu (około 50%) i magnezu (30%), a zewnętrzna głównie z krzemu, ale o nieco większym niż głębiej udziale glinu (prawie 20%). Granica pomiędzy tymi strefami, które przez austriackiego geologa Edwarda Suessa nazwane zostały odpowiednio do składników SiMa i SiAl, jest ostra i w zasadzie nie ma pomiędzy nimi istotnej wymiany substancji.<br>Odpowiednikiem sialu w dziś stosowanej terminologii tektonicznej jest skorupa kontynentalna, natomiast sima rozdzielana jest (na podstawie różnic gęstości wynikających z nieciągłego przechodzenia poszczególnych minerałów w różne odmiany krystalograficzne wraz ze wzrostem ciśnienia) na skorupę oceaniczną oraz górny i dolny płaszcz.<br>Teoria Wegenera Mając
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego