Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 12.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
było wtedy więcej inspiracji i zdrowej rywalizacji niż wrogości. Jak Polacy założyli teatr, to i Ukraińcy - mówi dr Stępień. Agresywny nacjonalizm ukraiński pojawił się później, na przełomie XIX i XX w.

Przełomem narodowym były ostatnie lata pierwszej wojny światowej. Nastąpiło zbliżenie działaczy ukraińskich z monarchii austro-węgierskiej z tymi, którzy walczyli o sprawę ukraińską pod panowaniem caratu. Imperia runęły, programy autonomii straciły atrakcyjność, pojawiła się szansa na państwo narodowe. Powstały dwa: jedno w rejonie byłego cesarstwa Habsburgów, drugie - na terenach wchodzących w skład cesarstwa rosyjskiego, połączone unią w 1919 r. Oba były jednak bardzo słabe i nie przetrwały.

To pierwsze zawarło
było wtedy więcej inspiracji i zdrowej rywalizacji niż wrogości. Jak Polacy założyli teatr, to i Ukraińcy - mówi dr Stępień. Agresywny nacjonalizm ukraiński pojawił się później, na przełomie XIX i XX w.<br><br>Przełomem narodowym były ostatnie lata pierwszej wojny światowej. Nastąpiło zbliżenie działaczy ukraińskich z monarchii austro-węgierskiej z tymi, którzy walczyli o sprawę ukraińską pod panowaniem caratu. Imperia runęły, programy autonomii straciły atrakcyjność, pojawiła się szansa na państwo narodowe. Powstały dwa: jedno w rejonie byłego cesarstwa Habsburgów, drugie - na terenach wchodzących w skład cesarstwa rosyjskiego, połączone unią w 1919 r. Oba były jednak bardzo słabe i nie przetrwały.<br><br>To pierwsze zawarło
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego