Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
przybliżeniu harmonicznym, w miarę wzrostu v leżą coraz bliżej siebie; istotnie, .
Wynika stąd, że w studni potencjału opisanej funkcją Morse'a mieści się tylko skończona liczba poziomów energetycznych (to sytuacja odmienna od spotykanej w przypadku stanów elektronowych, czy to w cząsteczce, czy np. w atomie wodoru!), a ostatni z nich odpowiada warunkowi .
Wyliczona stąd wartość z reguły nie jest całkowita, więc najwyższy poziom oscylacyjny odpowiada w rzeczywistości najwyższemu całkowitemu v nie przekraczającemu . Ale i tak jego energię możemy z dużą dokładnością przedstawić jako . Energię najwyższego poziomu oscylacyjnego wyznacza jednocześnie głębokość studni potencjału, w przypadku potencjału Morse'a równa D. Zatem lub .
Warto zauważyć
przybliżeniu harmonicznym, w miarę wzrostu v leżą coraz bliżej siebie; istotnie, &lt;gap&gt;. <br>Wynika stąd, że w studni potencjału opisanej funkcją Morse'a mieści się tylko skończona liczba poziomów energetycznych (to sytuacja odmienna od spotykanej w przypadku stanów elektronowych, czy to w cząsteczce, czy np. w atomie wodoru!), a ostatni z nich odpowiada warunkowi &lt;gap&gt;.<br>Wyliczona stąd wartość &lt;gap&gt; z reguły nie jest całkowita, więc najwyższy poziom oscylacyjny odpowiada w rzeczywistości najwyższemu całkowitemu v nie przekraczającemu &lt;gap&gt;. Ale i tak jego energię możemy z dużą dokładnością przedstawić jako &lt;gap&gt;. Energię najwyższego poziomu oscylacyjnego wyznacza jednocześnie głębokość studni potencjału, w przypadku potencjału Morse'a równa D. Zatem &lt;gap&gt; lub &lt;gap&gt;.<br>Warto zauważyć
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego