Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
na stacjach meteorologicznych. Charakterystyki te są uzyskiwane za pomocą specjalnych przyrządów, a niektóre dane liczbowe są wynikiem spostrzeżeń wizualnych dokonywanych według ustalonych zasad opisanych w instrukcjach meteorologicznych.
Do najbardziej znanych i najczęściej mierzonych lub obserwowanych elementów pogody należą: temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza, zachmurzenie nieba, opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, usłonecznienie.



2.5.3. Usłonecznienie

Usłonecznienie to czas dopływu bezpośredniego promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. Wielkość usłonecznienia głównie jest uzależniona od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba. Wyróżnia się dlatego usłonecznienie możliwe, którego wielkość określa czas upływający od wschodu do zachodu Słońca, oraz usłonecznienie rzeczywiste.
Czas trwania usłonecznienia rzeczywistego
na stacjach meteorologicznych. Charakterystyki te są uzyskiwane za pomocą specjalnych przyrządów, a niektóre dane liczbowe są wynikiem spostrzeżeń wizualnych dokonywanych według ustalonych zasad opisanych w instrukcjach meteorologicznych.<br> Do najbardziej znanych i najczęściej mierzonych lub obserwowanych elementów pogody należą: temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza, zachmurzenie nieba, opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, usłonecznienie. <br><br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br><br>&lt;tit&gt;2.5.3. Usłonecznienie&lt;/&gt;<br><br> Usłonecznienie to czas dopływu bezpośredniego promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi. Wielkość usłonecznienia głównie jest uzależniona od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba. Wyróżnia się dlatego usłonecznienie możliwe, którego wielkość określa czas upływający od wschodu do zachodu Słońca, oraz usłonecznienie rzeczywiste.<br> Czas trwania usłonecznienia rzeczywistego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego