Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
ul. Miłej i Zamenhofa kopiec usypany w miejscu, gdzie mieścił się bunkier i gdzie poległ M. Anielewicz, przywódca powstania Żydów więzionych w getcie. Dalej przy ul. Zamenhofa pomnik Bohaterów Getta (1948, N. Rappaport).
Przy ul. Dzielnej, z lewej teren d. więzienia Pawiak (1830-35, H. Marconi). Po upadku powstania styczniowego więzienie polityczne.
Podczas okupacji hitlerowcy więzili tu tysiące Polaków, większość z nich zamordowano lub wywieziono do obozów koncentracyjnych. Od 1966 w ocalałych częściach zabudowań Pawiaka muzeum. Na zrekonstruowanym dziedzińcu obelisk ku czci ofiar terroru (1963, Z. Kann-Pociłowska).
Ul. Jana Pawła II dalej, mijając skrzyżowanie z Trasą W-Z. Zaraz za skrzyżowaniem
ul. Miłej i Zamenhofa kopiec usypany w miejscu, gdzie mieścił się bunkier i gdzie poległ M. Anielewicz, przywódca powstania Żydów więzionych w getcie. Dalej przy ul. Zamenhofa pomnik Bohaterów Getta (1948, N. Rappaport). <br>Przy ul. Dzielnej, z lewej teren d. więzienia Pawiak (1830-35, H. Marconi). Po upadku powstania styczniowego więzienie polityczne. <br>Podczas okupacji hitlerowcy więzili tu tysiące Polaków, większość z nich zamordowano lub wywieziono do obozów koncentracyjnych. Od 1966 w ocalałych częściach zabudowań Pawiaka muzeum. Na zrekonstruowanym dziedzińcu obelisk ku czci ofiar terroru (1963, Z. Kann-Pociłowska). <br>Ul. Jana Pawła II dalej, mijając skrzyżowanie z Trasą W-Z. Zaraz za skrzyżowaniem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego