Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
dobra teoria. Nie wystarczy patrzeć, trzeba jeszcze rozumieć, co się ogląda. Z wyników obserwacji, przeprowadzonych przy pomocy najnowszych urządzeń technicznych i rozumianych w świetle najbardziej spójnych teorii, wyłania się pewien, dość dobrze zarysowany, obraz kosmicznej ewolucji.
Nazywamy go standardowym modelem Wszechświata.
Gdy przez teoretyczne rekonstrukcje standardowego modelu obserwujemy historię Wszechświata wstecz, widzimy, że Wszechświat się kurczy: wszystkie galaktyki niebezpiecznie zbliżają się do siebie, wzrasta ciśnienie i temperatura. Po kilkunastu miliardach lat, licząc od chwili obecnej, wszystkie galaktyki, gwiazdy, planety... zostają całkowicie zgniecione. Wkrótce temperatura i ciśnienie stają się tak wysokie, że nawet atomy, jako złożone struktury, nie mogą już istnieć.
Kończy
dobra teoria. Nie wystarczy patrzeć, trzeba jeszcze rozumieć, co się ogląda. Z wyników obserwacji, przeprowadzonych przy pomocy najnowszych urządzeń technicznych i rozumianych w świetle najbardziej spójnych teorii, wyłania się pewien, dość dobrze zarysowany, obraz kosmicznej ewolucji.<br>Nazywamy go standardowym modelem Wszechświata.<br>Gdy przez teoretyczne rekonstrukcje standardowego modelu obserwujemy historię Wszechświata wstecz, widzimy, że Wszechświat się kurczy: wszystkie galaktyki niebezpiecznie zbliżają się do siebie, wzrasta ciśnienie i temperatura. Po kilkunastu miliardach lat, licząc od chwili obecnej, wszystkie galaktyki, gwiazdy, planety... zostają całkowicie zgniecione. Wkrótce temperatura i ciśnienie stają się tak wysokie, że nawet atomy, jako złożone struktury, nie mogą już istnieć.<br>Kończy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego