Typ tekstu: Książka
Autor: Zientara Benedykt
Tytuł: Dawna Rosja despotyzm i demokracja
Rok: 1985
Węgrzy od końca XII wieku rywalizowali o Halicz i Włodzimierz Wołyński. Kawalerowie Mieczowi, a potem Krzyżacy opanowali Inflanty i usiłowali zdobyć Psków. Nawet pasywni do niedawna Litwini przeszli do ofensywy.

Najbardziej dotkliwe były najazdy tureckich Połowców, którzy, pustosząc ziemie na południe od Kijowa i nieustannie zagrażając samej stolicy, doprowadzili do wyludnienia dawnych polańskich terenów osadniczych. Stepowa granica Rusi zaczęła przesuwać się na północ, a ludność tych obszarów wędrowała na północ lub zachód, szukając nowych, spokojniejszych siedzib. Książęta kijowscy tracili podstawy gospodarcze swej pozycji politycznej.

Jak sądzą historycy, część ludności z Rusi południowo-wschodniej przesunęła się na zachód, z czym związany był
Węgrzy od końca XII wieku rywalizowali o Halicz i Włodzimierz Wołyński. Kawalerowie Mieczowi, a potem Krzyżacy opanowali Inflanty i usiłowali zdobyć Psków. Nawet pasywni do niedawna Litwini przeszli do ofensywy. <br><br> Najbardziej dotkliwe były najazdy tureckich Połowców, którzy, pustosząc ziemie na południe od Kijowa i nieustannie zagrażając samej stolicy, doprowadzili do wyludnienia dawnych polańskich terenów osadniczych. Stepowa granica Rusi zaczęła przesuwać się na północ, a ludność tych obszarów wędrowała na północ lub zachód, szukając nowych, spokojniejszych siedzib. Książęta kijowscy tracili podstawy gospodarcze swej pozycji politycznej. <br><br> Jak sądzą historycy, część ludności z Rusi południowo-wschodniej przesunęła się na zachód, z czym związany był
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego