Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kobieta i Życie
Nr: 22
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1956
są karani - względem nich stosuje się jedynie środki wychowawcze przez umieszczenie w zakładzie poprawczym czy wychowawczym. Sądy dla nieletnich nie karzą lecz wychowują. A zwolnić od wychowania - to tak, jakby złych uczniów zwolnić od nauki.
Niestety jednak, sądy dla nieletnich były i są dotychczas traktowane jako jednostki karne, powołane do wymierzania kary za konkretne czyny i nie uwzględniają w wystarczającym stopniu sytuacji wychowawczej dziecka. Stąd też powstała dezorientacja w interpretowaniu ustawy o amnestii.
Zasadniczą wątpliwością było to, że ustawa o amnestii nic nie mówi o nieletnich. Milczenie można rozumieć dwojako: milczy - więc obejmuje, milczy - więc nie dotyczy.
I chociaż tę wątpliwość
są &lt;hi rend="bold"&gt;karani&lt;/hi&gt; - względem nich stosuje się jedynie środki wychowawcze przez umieszczenie w zakładzie poprawczym czy wychowawczym. Sądy dla nieletnich &lt;hi rend="bold"&gt;nie karzą&lt;/hi&gt; lecz &lt;hi rend="bold"&gt;wychowują&lt;/hi&gt;. A zwolnić od &lt;hi rend="bold"&gt;wychowania&lt;/hi&gt; - to tak, jakby złych uczniów zwolnić od nauki. <br>Niestety jednak, sądy dla nieletnich były i są dotychczas traktowane jako jednostki karne, powołane do wymierzania kary za konkretne czyny i nie uwzględniają w wystarczającym stopniu sytuacji wychowawczej dziecka. Stąd też powstała dezorientacja w interpretowaniu ustawy o amnestii. <br>Zasadniczą wątpliwością było to, że ustawa o amnestii nic nie mówi o nieletnich. Milczenie można rozumieć dwojako: milczy - więc obejmuje, milczy - więc nie dotyczy. <br>I chociaż tę wątpliwość
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego