Typ tekstu: Książka
Autor: Heller Michał
Tytuł: Usprawiedliwienie wszechświata
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1982
głowy, lecz dzięki niej zyskuje się twardy grunt pod nogami.
Filozofia jest wyrazem greckiego pochodzenia i etymologicznie znaczy przyjaźń-mądrości. Pierwotnie, w starożytnej Grecji, wyrazu tego używano na oznaczenie każdej wiedzy, wykształcenia ogólnego. Uczona legenda powiada, że to Pitagoras pierwszy użył słowa "filozofia" na oznaczenie wiedzy specjalnego typu, wiedzy spokrewniającej z bogami. Ale - według Pitagorasa - pomiędzy bogami i ludźmi istnieje zasadnicza różnica pod tym względem: bogowie mogą mądrość posiadać, człowiek może być tylko przyjacielem mądrości.
I tak oto ta mądra legenda usankcjonowała imię dla jednej z największych przygód ludzkości, dla burzliwych dziejów jej przyjaźni z mądrością.
Istnieje wiele szkół i kierunków filozoficznych
głowy, lecz dzięki niej zyskuje się twardy grunt pod nogami.<br>Filozofia jest wyrazem greckiego pochodzenia i etymologicznie znaczy przyjaźń-mądrości. Pierwotnie, w starożytnej Grecji, wyrazu tego używano na oznaczenie każdej wiedzy, wykształcenia ogólnego. Uczona legenda powiada, że to Pitagoras pierwszy użył słowa "filozofia" na oznaczenie wiedzy specjalnego typu, wiedzy spokrewniającej z bogami. Ale - według Pitagorasa - pomiędzy bogami i ludźmi istnieje zasadnicza różnica pod tym względem: bogowie mogą mądrość posiadać, człowiek może być tylko przyjacielem mądrości.<br>I tak oto ta mądra legenda usankcjonowała imię dla jednej z największych przygód ludzkości, dla burzliwych dziejów jej przyjaźni z mądrością.<br>Istnieje wiele szkół i kierunków filozoficznych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego