Typ tekstu: Książka
Autor: Wolanowski Lucjan
Tytuł: Upał i gorączka
Rok: 1996
połowy XVIII wieku do Chin - w tym do Hongkongu - Brytyjczycy wysyłali wielkie transporty opium. Produkcja lokalna Kraju Środka już nie wystarczała, całe prowincje opanowane były namiętnością narkotyczną. Pod uprawę "białego maku" przeznaczano coraz więcej gruntu, wreszcie zabrakło ziemi, która by rodziła ziarno żywiące ludzi.
Import narkotyku był jednak w Chinach z powodu rosnącej fali narkomanii zakazany już od 1729 roku. Tym edyktem cesarskim nie przejmowali się zbytnio Portugalczycy, którzy szmuglowali opium ze swej posiadłości w Goa, potem zaś - jak się rzekło - włączyli się do złotego interesu także i Brytyjczycy.
Cesarz Chin widział, że brytyjska Kompania Wschodnioindyjska pcha się na rynek jego kraju
połowy XVIII wieku do Chin - w tym do Hongkongu - Brytyjczycy wysyłali wielkie transporty opium. Produkcja lokalna Kraju Środka już nie wystarczała, całe prowincje opanowane były namiętnością narkotyczną. Pod uprawę "białego maku" przeznaczano coraz więcej gruntu, wreszcie zabrakło ziemi, która by rodziła ziarno żywiące ludzi.<br> Import narkotyku był jednak w Chinach z powodu rosnącej fali narkomanii zakazany już od 1729 roku. Tym edyktem cesarskim nie przejmowali się zbytnio Portugalczycy, którzy szmuglowali opium ze swej posiadłości w Goa, potem zaś - jak się rzekło - włączyli się do złotego interesu także i Brytyjczycy.<br> Cesarz Chin widział, że brytyjska Kompania Wschodnioindyjska pcha się na rynek jego kraju
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego