Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
na Śląsku, gdzie w dniu 24 stycznia 1588 r. hetman Jan Zamoyski pobił wojska niemieckie arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do korony polskiej, jego samego zabierając do niewoli.
Wiersz ma wyraźnie cechy literatury dziadowskiej i był śpiewany na melodię ludową. Utwory takie spełniały rolę pieśni ludowych, którymi stawały się wprawdzie nie z racji genezy, lecz z powodu funkcji, jako że w określonym czasie były powszechnie śpiewane. Pieśni te powstawały z potrzeby społecznej, związane były bądź z doniosłym wydarzeniem dziejowym, bądź z określoną sytuacją polityczną i zawierały duży ładunek uczuć patriotycznych.
Później coraz rzadziej słychać "odrzańskie słowo" u pisarzy i poetów. Jeszcze tylko Walenty
na Śląsku, gdzie w dniu 24 stycznia 1588 r. hetman Jan Zamoyski pobił wojska niemieckie arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do korony polskiej, jego samego zabierając do niewoli. &lt;gap&gt; <br>Wiersz ma wyraźnie cechy literatury dziadowskiej i był śpiewany na melodię ludową. Utwory takie spełniały rolę pieśni ludowych, którymi stawały się wprawdzie nie z racji genezy, lecz z powodu funkcji, jako że w określonym czasie były powszechnie śpiewane. Pieśni te powstawały z potrzeby społecznej, związane były bądź z doniosłym wydarzeniem dziejowym, bądź z określoną sytuacją polityczną i zawierały duży ładunek uczuć patriotycznych.<br>Później coraz rzadziej słychać "odrzańskie słowo" u pisarzy i poetów. Jeszcze tylko Walenty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego