Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
że władca decyduje o obowiązującym w państwie wyznaniu, a tym samym, że może narzucić je poddanym; o prześladowaniach w Anglii za Tudorów - katolików przez Henryka VIII i anglikanów przez jego córkę Marię. Powszechnie była znana zbrodnia popełniona we Francji w sierpniu 1572 r., kiedy to jednej nocy wymordowano w Paryżu za wiedzą króla Karola IX kilka tysięcy hugenotów (kalwinistów). Zdawano więc sobie sprawę, że postawa nowego monarchy może zaważyć na losach wolności sumienia w Rzeczypospolitej i postanowiono zabezpieczyć się, tworząc prawo, które miało - w razie potrzeby - ustrzec różnowierców przed próbami ograniczenia swobody wyznaniowej przez nietolerancyjnego władcę.

Elekcja Henryka Walezego (1573). Pierwsza elekcja
że władca decyduje o obowiązującym w państwie wyznaniu, a tym samym, że może narzucić je poddanym; o prześladowaniach w Anglii za Tudorów - katolików przez Henryka VIII i anglikanów przez jego córkę Marię. Powszechnie była znana zbrodnia popełniona we Francji w sierpniu 1572 r., kiedy to jednej nocy wymordowano w Paryżu za wiedzą króla Karola IX kilka tysięcy hugenotów (kalwinistów). Zdawano więc sobie sprawę, że postawa nowego monarchy może zaważyć na losach wolności sumienia w Rzeczypospolitej i postanowiono zabezpieczyć się, tworząc prawo, które miało - w razie potrzeby - ustrzec różnowierców przed próbami ograniczenia swobody wyznaniowej przez nietolerancyjnego władcę.<br><br>Elekcja Henryka Walezego (1573). Pierwsza elekcja
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!