Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 04.03 (14)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
konotacje, przez wieki zdążyło nimi obrosnąć. Chcemy uwolnić ludzi od stereotypowych skojarzeń.

Z podobnym językowym dylematem redakcje zmierzyły się na początku lat 90., kiedy do Polski dotarła fala rumuńskich emigrantów. Rumun zyskał negatywne znaczenie trafiając do potocznej polszczyzny jako określenie osoby biednej i zaniedbanej. Cyganie, chcąc zerwać ze stereotypami, sami zabiegają, by nazywać ich Romami.

Życzeniem Papy Samba Ndiaye byłoby, aby słowo Murzyn nie pojawiało się chociaż w szkolnych podręcznikach, np. w wierszyku "Murzynek Bambo". - To na pierwszy rzut oka ładny wierszyk, ale proszę przyjrzeć się mu dogłębnie - jest ośmieszający, poniżający i nawet dzieci to czują.
Czy można zatem pozbyć się
konotacje, przez wieki zdążyło nimi obrosnąć. Chcemy uwolnić ludzi od stereotypowych skojarzeń.<br><br>Z podobnym językowym dylematem redakcje zmierzyły się na początku lat 90., kiedy do Polski dotarła fala rumuńskich emigrantów. Rumun zyskał negatywne znaczenie trafiając do potocznej polszczyzny jako określenie osoby biednej i zaniedbanej. Cyganie, chcąc zerwać ze stereotypami, sami zabiegają, by nazywać ich Romami.<br><br>Życzeniem Papy Samba Ndiaye byłoby, aby słowo Murzyn nie pojawiało się chociaż w szkolnych podręcznikach, np. w wierszyku "Murzynek Bambo". - To na pierwszy rzut oka ładny wierszyk, ale proszę przyjrzeć się mu dogłębnie - jest ośmieszający, poniżający i nawet dzieci to czują.<br>Czy można zatem pozbyć się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego