Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
się implicite w samym koncepcie demokracji, i jeżeli dopuści się do erozji tego minimum, to demokracja upadnie; secundo, istnieją - podałem przykład - takie sytuacje, które należy wyłączyć z procedury demokratycznej; tertio, jak najszerszy i jak najgłębszy konsens etyczny zwiększa przestrzeń racjonalnej komunikacji między ludźmi oraz ułatwia międzyludzkie zaufanie, natomiast "parcelacja" moralności zabija racjonalny dyskurs i owocuje wzajemną podejrzliwością, ergo rozbija wspólnotę polityczną. Wniosek, który wysnuwam z powyższych punktów, brzmi następująco: dyskurs o limitach oraz o etyce w demokracji jest bardzo trudny, ale absolutnie konieczny, a jego brak niszczy demokrację. Natomiast stanowisko relatywistyczne jest intelektualnie niespójne, a w praktyce niebezpieczne.
Mówię to nie
się implicite w samym koncepcie demokracji, i jeżeli dopuści się do erozji tego minimum, to demokracja upadnie; secundo, istnieją - podałem przykład - takie sytuacje, które należy wyłączyć z procedury demokratycznej; tertio, jak najszerszy i jak najgłębszy konsens etyczny zwiększa przestrzeń racjonalnej komunikacji między ludźmi oraz ułatwia międzyludzkie zaufanie, natomiast "parcelacja" moralności zabija racjonalny dyskurs i owocuje wzajemną podejrzliwością, ergo rozbija wspólnotę polityczną. Wniosek, który wysnuwam z powyższych punktów, brzmi następująco: dyskurs o limitach oraz o etyce w demokracji jest bardzo trudny, ale absolutnie konieczny, a jego brak niszczy demokrację. Natomiast stanowisko relatywistyczne jest intelektualnie niespójne, a w praktyce niebezpieczne.<br>Mówię to nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!