Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
wśród szlachty na sejmikach. Ta rywalizacja i rozgrywki wewnętrzne wypełniły panowanie Wiśniowieckiego. Dopiero wybuch wojny z Turcją zmusił przeciwników do wspólnego działania.

Wojna z Turcją. W drugiej połowie XVII w. państwo tureckie przeżywało okres odrodzenia swej potęgi militarnej, a sułtan Mehmed IV rozwijał politykę ekspansji.
Odebrał Wenecji Kretę, po czym, zachęcony przez Kozaków Doroszeńki (por. s. 126), skierował swe wojska przeciw Rzeczypospolitej oraz krajom opanowanym przez Habsburgów.

Współpraca zagrożonych państw wydawała się w tych warunkach oczywista. Odwiecznie wroga Habsburgom Francja nie była jednak zadowolona z takiego obrotu sprawy, a dyplomacja Ludwika XIV starała się zapobiec zbliżeniu Warszawy i Wiednia.

Najazd turecki
wśród szlachty na sejmikach. Ta rywalizacja i rozgrywki wewnętrzne wypełniły panowanie Wiśniowieckiego. Dopiero wybuch wojny z Turcją zmusił przeciwników do wspólnego działania.<br><br>Wojna z Turcją. W drugiej połowie XVII w. państwo tureckie przeżywało okres odrodzenia swej potęgi militarnej, a sułtan Mehmed IV rozwijał politykę ekspansji.<br>Odebrał Wenecji Kretę, po czym, zachęcony przez Kozaków Doroszeńki (por. s. 126), skierował swe wojska przeciw Rzeczypospolitej oraz krajom opanowanym przez Habsburgów.<br><br>Współpraca zagrożonych państw wydawała się w tych warunkach oczywista. Odwiecznie wroga Habsburgom Francja nie była jednak zadowolona z takiego obrotu sprawy, a dyplomacja Ludwika XIV starała się zapobiec zbliżeniu Warszawy i Wiednia.<br><br>Najazd turecki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego