Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
W porównaniu z atmosferami niektórych innych planet Układu Słonecznego, skład atmosfery ziemskiej odznacza się wieloma specyficznymi cechami, które wynikają z analizy danych zawartych w tabeli 3.2.1.
Do wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi stwierdza się duży stopień jednorodności w odniesieniu do głównych składników atmosfery. Świadczy to o zachodzącym w tej warstwie intensywnym mieszaniu powietrza. Powyżej wspomnianej wysokości, wśród mechanizmów transportu molekuł powietrza zaczyna przeważać dyfuzja i stąd w atmosferze, w jej wyższych warstwach wzrasta koncentracja gazów coraz to lżejszych, głównie helu i wodoru, które stają się dominującymi składnikami powietrza na wysokości powyżej 1000 km.

3.2.1. Tlen
W porównaniu z atmosferami niektórych innych planet Układu Słonecznego, skład atmosfery ziemskiej odznacza się wieloma specyficznymi cechami, które wynikają z analizy danych zawartych w tabeli 3.2.1.<br> Do wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi stwierdza się duży stopień jednorodności w odniesieniu do głównych składników atmosfery. Świadczy to o zachodzącym w tej warstwie intensywnym mieszaniu powietrza. Powyżej wspomnianej wysokości, wśród mechanizmów transportu molekuł powietrza zaczyna przeważać dyfuzja i stąd w atmosferze, w jej wyższych warstwach wzrasta koncentracja gazów coraz to lżejszych, głównie helu i wodoru, które stają się dominującymi składnikami powietrza na wysokości powyżej 1000 km. <br><br>&lt;tit&gt;3.2.1. Tlen
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego