Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
jednej linii rozwojowej spłaszczonej os sepiae, a w drugiej (w miocenie) płaskospiralnej muszli Spirula. Bez zapisu kopalnego historii tej z pewnością nie udałoby się odtworzyć (ryc. 9.11).
Drobne głowonogi młodszego paleozoiku i mezozoiku miały wrogów w pelagicznych
drapieżnych stawonogach pokrewnych Concavicaris o wielkich złożonych
oczach i chwytnych odnóżach. Te zadziwiające zwierzęta o nie znanych bliżej
pokrewieństwach zasiedlały liczne środowiska morskiego pelagialu przynajmniej
od początku syluru, a wymarły zapewne w końcu jury (ryc. 9.3D). Pewnych podobieństw do konkawikaridów można się dopatrzyć w anatomii sylurskiego Ainiktozoon, jednego z najbardziej tajemniczych kopalnych organizmów o wciąż nie wyjaśnionym stanowisku systematycznym.
Choć kalmary są
jednej linii rozwojowej spłaszczonej os sepiae, a w drugiej (w miocenie) płaskospiralnej muszli Spirula. Bez zapisu kopalnego historii tej z pewnością nie udałoby się odtworzyć (ryc. 9.11).<br>Drobne głowonogi młodszego paleozoiku i mezozoiku miały wrogów w pelagicznych <br>drapieżnych stawonogach pokrewnych Concavicaris o wielkich złożonych <br>oczach i chwytnych odnóżach. Te zadziwiające zwierzęta o nie znanych bliżej <br>pokrewieństwach zasiedlały liczne środowiska morskiego pelagialu przynajmniej <br>od początku syluru, a wymarły zapewne w końcu jury (ryc. 9.3D). Pewnych podobieństw do konkawikaridów można się dopatrzyć w anatomii sylurskiego Ainiktozoon, jednego z najbardziej tajemniczych kopalnych organizmów o wciąż nie wyjaśnionym stanowisku systematycznym.<br>Choć kalmary są
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego