Typ tekstu: Książka
Autor: Kośmider Joanna, Mazur-Chrzanowska Barbara, Wyszyński Bartosz
Tytuł: Odory
Rok: 2002
napływu do wewnątrz (transportu biernego i czynnego) nie jest stała. Miejscowe pobudzenie komórki -bodźcem chemicznym lub elektrycznym - powoduje otworzenie się umieszczonych w błonie białkowych kanalików i wzrost szybkości dyfuzji. Powoduje to miejscową depolaryzację błony. Fala pobudzenia przemieszcza się wzdłuż dendrytów i aksonów (rys. 1.5). Sygnał o jej dotarciu do zakończenia aksonów jest przekazywany innym neuronom.

Aksony komórek nerwowych nabłonka węchowego przekazują sygnały o obecności cząsteczek odorantów neuronom opuszki węchowej. W procesie tym biorą udział cząsteczki chemicznych neuroprzekaźników (transmiterów, mediatorów), takie jaka cetylocholina, katecholoaminy (np. noradrenalina, adrenalina, tyramina), kwas †-aminomasłowy, serotonina i inne (patrz: wzory).
acetylocholina
kwas aminooctowy (glicyna)
kwas
napływu do wewnątrz (transportu biernego i czynnego) nie jest stała. Miejscowe pobudzenie komórki -bodźcem chemicznym lub elektrycznym - powoduje otworzenie się umieszczonych w błonie białkowych kanalików i wzrost szybkości dyfuzji. Powoduje to miejscową depolaryzację błony. Fala pobudzenia przemieszcza się wzdłuż dendrytów i aksonów (rys. 1.5). Sygnał o jej dotarciu do zakończenia aksonów jest przekazywany innym neuronom.<br>&lt;gap&gt;<br>Aksony komórek nerwowych nabłonka węchowego przekazują sygnały o obecności cząsteczek odorantów neuronom opuszki węchowej. W procesie tym biorą udział cząsteczki chemicznych neuroprzekaźników (transmiterów, mediatorów), takie jaka cetylocholina, katecholoaminy (np. noradrenalina, adrenalina, tyramina), kwas &#134;-aminomasłowy, serotonina i inne (patrz: wzory).<br>acetylocholina &lt;gap&gt;<br>kwas aminooctowy (glicyna) &lt;gap&gt;<br>kwas
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego