Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
Czartoryski; on też występował w Wiedniu jako główny doradca cara w sprawach polskich i on opracował zasady konstytucji Królestwa, które Aleksander podpisał jeszcze przed zakończeniem kongresu. Tekst ten mówił o trwałym połączeniu nowego państwa z Rosją, ale zapewniał mu osobny rząd i własne wojsko oraz polski język urzędowy, obywatelom zaś zaręczał wolność osobistą, wolność druku i nietykalność własności.
W końcu 1815 r. Aleksander I przybył do Warszawy i podpisał ustawę konstytucyjną w formie rozwiniętej. Wprowadził do niej wówczas sformułowania, które miały umożliwić w przyszłości ograniczenie swobód krajowych.
Konstytucja przewidywała, że każdorazowym królem Polski będzie cesarz rosyjski.
Król zatrzymywał pełnię władzy wykonawczej
Czartoryski; on też występował w Wiedniu jako główny doradca cara w sprawach polskich i on opracował zasady konstytucji Królestwa, które Aleksander podpisał jeszcze przed zakończeniem kongresu. Tekst ten mówił o trwałym połączeniu nowego państwa z Rosją, ale zapewniał mu osobny rząd i własne wojsko oraz polski język urzędowy, obywatelom zaś zaręczał wolność osobistą, wolność druku i nietykalność własności.<br>W końcu 1815 r. Aleksander I przybył do Warszawy i podpisał ustawę konstytucyjną w formie rozwiniętej. Wprowadził do niej wówczas sformułowania, które miały umożliwić w przyszłości ograniczenie swobód krajowych.<br>Konstytucja przewidywała, że każdorazowym królem Polski będzie cesarz rosyjski.<br>Król zatrzymywał pełnię władzy wykonawczej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego