Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
podejrzewać tendencyjne zaliczanie części z nich do samobójstw. Jest to jednak hipoteza mało prawdopodobna w świetle wspomnianych poprzednio sposobów pozbawiania się życia: w 80% przypadków było to powieszenie.

Zarówno empiryczne, jak i metodologiczne przesłanki upoważniają więc do stwierdzenia ważnej społecznej prawidłowości: związku zachowań samobójczych ze strukturą społeczno-zawodową.

Statystyczna zbiorowość zawodowo czynnych została uszeregowana ze względu na nasilenie jednej cechy: wskaźnika samobójstw w określonej kategorii społeczno-zawodowej. Okazało się jednak, że przeprowadzony podział jest jednocześnie podziałem międzywarstwowym - w socjologicznym rozumieniu tego terminu.

Trójczłonowy podział badanej zbiorowości, którego przesłanką było nasilenie wskaźnika samobójstw, okazał się zasadniczo zbieżny ze społeczną stratyfikacją.

Zróżnicowanie zawodowe
podejrzewać tendencyjne zaliczanie części z nich do samobójstw. Jest to jednak hipoteza mało prawdopodobna w świetle wspomnianych poprzednio sposobów pozbawiania się życia: w 80% przypadków było to powieszenie.<br><br>Zarówno empiryczne, jak i metodologiczne przesłanki upoważniają więc do stwierdzenia ważnej społecznej prawidłowości: związku zachowań samobójczych ze strukturą społeczno-zawodową.<br><br>Statystyczna zbiorowość zawodowo czynnych została uszeregowana ze względu na nasilenie jednej cechy: wskaźnika samobójstw w określonej kategorii społeczno-zawodowej. Okazało się jednak, że przeprowadzony podział jest jednocześnie podziałem międzywarstwowym - w socjologicznym rozumieniu tego terminu.<br><br> Trójczłonowy podział badanej zbiorowości, którego przesłanką było nasilenie wskaźnika samobójstw, okazał się zasadniczo zbieżny ze społeczną stratyfikacją.<br><br> Zróżnicowanie zawodowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego