Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
spokoju. Ale gdy wzięła udział w walce o naprawę ustroju Rzeczypospolitej, uznano "zuchwałą Francuzicę" za niebezpieczną intrygantkę, czyhającą na szlacheckie wolności.
Oburzenie wzbudzały zwłaszcza plany zastąpienia liberum veto większością głosów. Nie podobały się też zamiary zniesienia wolnej elekcji i powoływania nowego władcy jeszcze za życia poprzednika.
Popularność królowej spadła do zera. Nawet po trzystu latach nie wszystkie epitety, jakimi ją obrzucano, nadają się do druku.
"Piekielna harpija" czy "megiera" należą do najłagodniejszych.
Kiedy w maju 1667 roku spoczęła na marach, pisano, że miesiąc ten "przyniósł królowej śmierć, a królestwu zdrowie".
Niechęć do Ludwiki Marii rozciągnięto również na jej rodaków.


Ich zadaniem
spokoju. Ale gdy wzięła udział w walce o naprawę ustroju Rzeczypospolitej, uznano "zuchwałą Francuzicę" za niebezpieczną intrygantkę, czyhającą na szlacheckie wolności.<br>Oburzenie wzbudzały zwłaszcza plany zastąpienia liberum veto większością głosów. Nie podobały się też zamiary zniesienia wolnej elekcji i powoływania nowego władcy jeszcze za życia poprzednika.<br>Popularność królowej spadła do zera. Nawet po trzystu latach nie wszystkie epitety, jakimi ją obrzucano, nadają się do druku.<br>"Piekielna harpija" czy "megiera" należą do najłagodniejszych.<br>Kiedy w maju 1667 roku spoczęła na marach, pisano, że miesiąc ten "przyniósł królowej śmierć, a królestwu zdrowie".<br>Niechęć do Ludwiki Marii rozciągnięto również na jej rodaków.<br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br><br>Ich zadaniem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego