Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
panującego winny być wykonywane bardzo szybko i sprawnie przez znających się na rzeczy, wiernych i dobrze opłacanych urzędników. Silna armia, stojąca stale w pogotowiu, uzupełniała obraz idealnego państwa.

Rzeczpospolita nie spełniała żadnego z tych warunków. Król musiał liczyć się z sejmem, wojsko było niewielkie, sądy nie podlegały monarsze, urzędy - w znacznej części - sprawowano dożywotnio. Reformatorzy proponowali przede wszystkim usprawnienie pracy sejmu - ograniczenie ‚liberum veto na rzecz głosowania większościowego, uzdrowienie gospodarki dochodami państwa (co pozwoliłoby na wzmocnienie armii), roztoczenie opieki nad poddanymi, chłopami i nowymi osadnikami na wsi, nad rzemiosłem i przemysłem, nad zubożałymi miastami.

Programy różnych stronnictw były podobne, realizację
panującego winny być wykonywane bardzo szybko i sprawnie przez znających się na rzeczy, wiernych i dobrze opłacanych urzędników. Silna armia, stojąca stale w pogotowiu, uzupełniała obraz idealnego państwa.<br><br>Rzeczpospolita nie spełniała żadnego z tych warunków. Król musiał liczyć się z sejmem, wojsko było niewielkie, sądy nie podlegały monarsze, urzędy - w znacznej części - sprawowano dożywotnio. Reformatorzy proponowali przede wszystkim usprawnienie pracy sejmu - ograniczenie &#130;liberum veto na rzecz głosowania większościowego, uzdrowienie gospodarki dochodami państwa (co pozwoliłoby na wzmocnienie armii), roztoczenie opieki nad poddanymi, chłopami i nowymi osadnikami na wsi, nad rzemiosłem i przemysłem, nad zubożałymi miastami.<br><br>Programy różnych stronnictw były podobne, realizację
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego