Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Geograficzny
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1977
jak i rozłożenia jej w przestrzeni. Zaledwie około 1/5 gmin można nazwać tradycyjnie rolniczymi, gdyż mają nie więcej niż 20% ludności nierolniczej. Podobny udział reprezentują gminy w wysokim stopniu zurbanizowane demograficznie, tzn. mające ponad połowę ludności nierolniczej. Pozostałe gminy znajdują się jakby w fazie przejściowej od tradycyjnie rolniczej do zurbanizowanej.
Przestrzenne rozmieszczenie jest zbliżone do danych wojewódzkich. Bardziej widocznie zarysowane są powiązania z ważnymi ośrodkami przemysłowymi i aglomeracjami miejskimi. Wyraźnie utrzymuje się jednak pasmo południowe, sięgające od worka żytawskiego (Turoszów), wzdłuż Sudetów, przez Opolszczyznę, Górnośląski Okręg Przemysłowy, rejon aglomeracji krakowskiej, następnie wzdłuż magistrali kolejowej Kraków-Rzeszów (patrz ryc. 3).
Zadanie
jak i rozłożenia jej w przestrzeni. Zaledwie około 1/5 gmin można nazwać tradycyjnie rolniczymi, gdyż mają nie więcej niż 20% ludności nierolniczej. Podobny udział reprezentują gminy w wysokim stopniu zurbanizowane demograficznie, tzn. mające ponad połowę ludności nierolniczej. Pozostałe gminy znajdują się jakby w fazie przejściowej od tradycyjnie rolniczej do zurbanizowanej.<br>Przestrzenne rozmieszczenie jest zbliżone do danych wojewódzkich. Bardziej widocznie zarysowane są powiązania z ważnymi ośrodkami przemysłowymi i aglomeracjami miejskimi. Wyraźnie utrzymuje się jednak pasmo południowe, sięgające od worka żytawskiego (Turoszów), wzdłuż Sudetów, przez Opolszczyznę, Górnośląski Okręg Przemysłowy, rejon aglomeracji krakowskiej, następnie wzdłuż magistrali kolejowej Kraków-Rzeszów (patrz ryc. 3). &lt;page nr=685&gt;<br>Zadanie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego