Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczyk Paweł
Tytuł: Fizyka cząsteczek
Rok: 2000
prowadzić do wrażenia, że energia oscylacji i rotacji cząsteczki (ruchów tych, jak widać, nie da się w pełni oddzielić), wyraża się przerażająco skomplikowanym wzorem. Istotnie, zbierając wyrażenia, stwierdzimy, że energia poziomu oscylacyjno-rotacyjnego, odpowiadającego liczbom kwantowym v i J, jest równa . Aby uporządkować ten wzór i zapisać go w bardziej zwartej formie, nadaje się mu postać tzw. szeregu Dunhama .
Łatwo zidentyfikować pierwsze współczynniki tego szeregu (współczynniki Dunhama), na przykład . Natomiast współczynnik Y00 równy jest wartości ze wzoru, którą często oznacza się też symbolem Te i nazywa energią termu elektronowego.
Z przeprowadzonych rozważań wynika ogólny obraz struktury energetycznej cząsteczki dwuatomowej. Każdemu stanowi
prowadzić do wrażenia, że energia oscylacji i rotacji cząsteczki (ruchów tych, jak widać, nie da się w pełni oddzielić), wyraża się przerażająco skomplikowanym wzorem. Istotnie, zbierając wyrażenia, stwierdzimy, że energia poziomu oscylacyjno-rotacyjnego, odpowiadającego liczbom kwantowym v i J, jest równa &lt;gap&gt;. Aby uporządkować ten wzór i zapisać go w bardziej zwartej formie, nadaje się mu postać tzw. szeregu Dunhama &lt;gap&gt;. <br>Łatwo zidentyfikować pierwsze współczynniki tego szeregu (współczynniki Dunhama), na przykład &lt;gap&gt;. Natomiast współczynnik Y00 równy jest wartości &lt;gap&gt; ze wzoru, którą często oznacza się też symbolem Te i nazywa energią termu elektronowego. <br>Z przeprowadzonych rozważań wynika ogólny obraz struktury energetycznej cząsteczki dwuatomowej. Każdemu stanowi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego