Typ tekstu: Książka
Autor: Meissner Krzysztof
Tytuł: Klasyczna teoria pola
Rok: 2002
symetrii, czyli niezmienniczości fizycznych własności układu pod działaniem pewnych transformacji.
Przez długi czas pojęcie symetrii było praktycznie nieużywane w fizyce, potem
pojawiło się w krystalografii przy klasyfikacji kryształów (grupy dyskretne), równolegle w szczególnej teorii względności (grupa Lorentza i Poincar´ego) i ogólnej teorii względności (grupa dyfeomorfizmów), by obecnie, po dołączeniu zwartych grup Liego symetrii cechowania, stanowić podstawę opisu wszystkich zjawisk na poziomie fundamentalnym.
Jednym z przejawów istotnej roli symetrii w fizyce jest (omawiane w rozdziale drugim) twierdzenie Noether, które wiąże symetrię z wielkością zachowaną, np. symetrie translacji w czasie i przestrzeni z zasadą zachowania energii i pędu.
Zjawisko spontanicznego łamania symetrii
symetrii, czyli niezmienniczości fizycznych własności układu pod działaniem pewnych transformacji. <br>Przez długi czas pojęcie symetrii było praktycznie nieużywane w fizyce, potem <br>pojawiło się w krystalografii przy klasyfikacji kryształów (grupy dyskretne), równolegle w szczególnej teorii względności (grupa Lorentza i Poincar´ego) i ogólnej teorii względności (grupa dyfeomorfizmów), by obecnie, po dołączeniu zwartych grup Liego symetrii cechowania, stanowić podstawę opisu wszystkich zjawisk na poziomie fundamentalnym. <br>Jednym z przejawów istotnej roli symetrii w fizyce jest (omawiane w rozdziale drugim) twierdzenie Noether, które wiąże symetrię z wielkością zachowaną, np. symetrie translacji w czasie i przestrzeni z zasadą zachowania energii i pędu. <br>Zjawisko spontanicznego łamania symetrii
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego