bić się

Słownik języka polskiego PWN

bić się
1. «bić samego siebie»
2. «bić jeden drugiego»
3. «brać udział w walkach»
4. «pojedynkować się»

Porady językowe

Się w nazwie instytucji
24.10.2016
Mamy kłopot z nazwą instytucji Instrument na rzecz Przyczyniania Się do Stabilności i Pokoju. Nasze wątpliwości wzbudza pisownia się – czy należy pisać go wielką literą, czy też objęty jest poniższym wyjątkiem od reguły?
Wielką literą piszemy nazwy indywidualne (jednostkowe) urzędów, [...]. Występujące w tych nazwach przyimki, spójniki, wyrażenia imienia, pod wezwaniem, na rzecz, do spraw, numer, przeciwko itp. piszemy małą literą.
biją w tarabany
27.10.2006
Czy Basia (imię po prostu popularne, czy ktoś konkretny?) miała się ucieszyć, czy zasmucić, że „biją w tarabany’’? Bardzo proszę o odesłanie do jakiejś publikacji o TREŚCI naszego hymnu. Nie mogę nic znaleźć konkretnego nawet na stronie muzeum Wybickiego. Uczę dziecko hymnu, ale chcę, żeby znało go bardziej świadomie niż ja!!!
Wszędzie są tylko obie wersje i kilka dat.
Bite bmw
15.11.2017
Szanowni Państwo,
czy w tekście „Rymoliryktanda”: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,10675309,Weekend_z_ortografia__sprawdz__czy_dyktanda_byly_trudne.html stróż ma naprawdę strzec bitego BMW, a nie bmw? Stróż strzeże konkretnego samochodu. A jeśli argumentacja jest taka, że stróż strzeże auta firmy BMW, to wydaje mi się, że na tej zasadzie w każdym kontekście można by uzasadnić pisownię BMW.
Prosiłbym o komentarz.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Ciekawostki

Mówimy „Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, komentując spór dwóch osób lub instytucji, który stwarza sytuację korzystną dla ich konkurenta.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... i chamstwo dzieci i młodzieży – oskarżam rodziców, którzy klną, biją się i biją swoje dzieci, którzy już dawno zrezygnowali ze wspólnych...
 • ... wścieknę dzisiaj!
  OJCIEC
  wybucha śmiechem
  Cha, cha, cha! To lubię.
  Bije się po kolanach
  EDGAR
  Czy ojciec i o tym wiedział? Ojciec...
 • ... Nazajutrz znów zwarły się szeregi walczących. Zdrajca ze swą drużyną bił się oczywiście u boku Gerona. W pewnej chwili mocnym uderzeniem miecza...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego