by tak rzec

Porady językowe

tak naprawdę
4.04.2011
Dobry wieczór!
Bardzo często słyszę, jak ludzie (także w telewizji) używają zwrotu tak naprawdę. W większości przypadków nic on nie wnosi, a jedynie sugeruje, że gdzieś pojawiła się jakaś nieprawda. Myślę, że takie wtręty należy potępiać. A jakie jest Państwa zdanie?
A tak w ogóle
31.12.2015
Czy w zwrotach typu A tak w ogóle, to [...], A tak w ogóle, gdzie [...], A tak na serio, [...] powinno się lub można stawiać przecinek?
Tako rzecze Zaratustra
4.03.2012
Moje zainteresowanie wzbudził czasownik rzec. Niektóre źródła poprawnościowe podają, iż nie tworzy on form czasu teraźniejszego. Czy zatem rzecze użyte w tytule Tako rzecze Zaratustra jest formą czasu przyszłego (rzeknie, powie, będzie mówił)? W oryginale występuje sprach, czyli czas przeszły dokonany.
Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za tę i wszystkie odpowiedzi.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... nie jest to przyjemność tania, zarówno przy zakupie, jak i, by tak rzec, w eksploatacji...
    Wiosną na łąkach zakopiańskich można spotkać liczne ślady...
  • ... i dziewczyny, w których się podkochiwałem, ale zazwyczaj przelotnie i, by tak rzec, z niewielkim zapałem. Po Ani, która w ogóle nie chodziła...
  • ... lub przekroczyć. I tak dewiacją pozytywną są zachowania, które stanowią, by tak rzec, przekroczenie normy, innymi słowy takie, które wykraczają poza górną granicę...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego