człowiek pióra

Porady językowe

nazwisko Pióro
20.12.2014
Dzień dobry,
mam pytanie o odmianę nazwiska Pióro. O ile jeszcze w towarzystwie imienia lub funkcji można go chyba nie odmieniać (Janowi Pióro, o prezydencie Pióro), to co zrobić w przypadku samego nazwiska? Odmieniać? Z Piórą, o Piórze, Pióry? Niby można, ale czy to nie razi i jest poprawne?
Łącze wyrazy szacunku
Tomasz Chomiszczak
Cienka czerwona linia
28.12.2016
Interesuje mnie znaczenie coraz częściej (i moim zdaniem błędnie) stosowanego idiomu cienka czerwona linia. Obserwuję jego nagminne używanie z czasownikiem przekraczać, co jest zrozumiałe bez czerwonej: przekraczać cienką linię oznacza coś na kształt kropli, która przelewa czarę/przepełnia kielich. Wg mnie cienka czerwona linia to ostatni bastion oporu, ostatnia barykada – wiązać się powinna z heroizmem skutecznego trwania na posterunku.
Polski autonomista a autonomista polski
15.05.2017
Interesuje mnie jedna kwestia, mianowicie: czy można używać sformułowania (na przykład) polski autonomista w znaczeniu ‘kogoś, kto jest autonomistą pochodzącym z Polski’, a nie ‘zwolennik autonomii Polski’? Przykład mógłby być taki (i to kompletnie hipotetyczne, poglądy roli nie grają): Sprawę autonomii Gdańska popierali zarówno autonomiści gdańscy, jak i polscy.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... swobód dramaturga a konkretnymi potrzebami teatru, ów paradoksalny dramatyzm nieprzystosowania. Ludzie pióra patronowali przemianom teatru, w którym nowa koncepcja sztuki jako wyrazu...
  • ... do historii:

    - czytamy w Dzienniku stanu wojny, jednym z pierwszych.
    Ludzie pióra zbyt dobrze wiedzieli, jak mają pisać, a czasem i o...
  • ... aby co znamienitsi goście florianowskiego dworu, a więc tym razem ludzie pióra: autorka Nad Niemnem i autor Chłopów, zasadzili na wieczną rzeczy...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego