Wielki słownik ortograficzny PWN
Słownik języka polskiego PWN
• garniturowy • garniturek
Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
Porady językowe
2. Czy dopuszczalne jest używanie wyrażenia patrzeć się na coś. W moim odczuciu jest to zdecydowanie niepoprawne. Uważam, że: patrzeć na coś - ale przyglądać się czemuś.
Z góry dziękuję.
ostatnio spierałam się z kolegą o zwrot Właśnie! i Dokładnie!. On twierdzi, że zgadzając się z czymś, należy mówić Właśnie (np. Czujesz się niepewnie? – Właśnie). Nie uważam, że to nie jest poprawne, ale wydaje mi się, że zwrot Dokładnie jest bardziej elegancki, ale według kolegi jest on zupełnie niepoprawny. Może to drobnostka, ale jednak są to zwroty dość często używane. Chciałabym więc poznać opinię znawców w tym zakresie. Czy lepiej mówić Właśnie!, czy Dokładnie?
Dziękuję za poświęcenie mi uwagi,
Z poważaniem,
Małgorzata Żabówka
jaka jest różnica między spójnikami: oraz, i – czy w zdaniu można używać ich zamiennie?
Pozdrawiam!
Korpus języka polskiego
- ... zabiera mnie do pokoju i otwiera szafę. Wyjmuje przykryty prześcieradłem garnitur, tzw. "porządny", ciemnoszary, z kamizelką.
- "Setka".
Małgośka przyszła za nami... - ... dl mężczyzn, znanych i renomowanych firm. W ofercie najnowsze wzory garniturów, marynarek, koszul, płaszczy i kurtek. Klasyka w najmodniejszym wydaniu.
Dom... - ... szlachcic o głęboko narodowych przekonaniach. Później zjawiał się w szarym garniturze, już bez sygnetu i fajki. Zachowywał się bardziej dyskretnie. Te...