interfejs

Wielki słownik ortograficzny PWN

in•ter•fejs -j•su, -j•sie; -j•sów

Słownik języka polskiego PWN

interfejs, interface [wym. interfejs] inform. «zasady łączenia ze sobą i współpracy dwóch różnych urządzeń lub programów; też: urządzenie lub program realizujące te zasady»
interfejs użytkownika «program umożliwiający współpracę użytkownika z oprogramowaniem komputera»

Porady językowe

M jak magister
15.09.2014
Co oznacza M. przed imionami Lindego na karcie tytułowej jego słownika? Czyżby to był skrót od francuskiego monsieur ('pan')? Drugie pytanie dotyczy nowego interfejsu Poradni: czy jest możliwość powrotu do starego, w którym odpowiedzi są wyświetlone pod pytaniami i nie trzeba ich specjalnie otwierać?
pejs
16.06.2006
Dziń dybry!
Uniwersalny SJP PWN (2003) podaje dla pejs tylko dopełniacz -u. Inne słowniki (jeśli w ogóle notują liczbę pojedynczą) tylko -a. Uzus dla liczby pojedycznej może być niewielką pomocą, ale jednak w Google dla pejsu nie znajduję żadnego odpowiadającego wyniku.
Pozdrawiam.
połączenie
19.07.2007
W języku informatycznym używa się często sformułowania połączenie do…, np. połączenie do portu, połączenie do interfejsu, połączenie do innego komputera. Czy dopuszczamy takie żargonowe sformułowanie? Dla mnie połączenie z portem brzmi dziwnie – rzeczywiście mówi sie do portu.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... omawianych tutaj tabel ("Samolot") znajdują się szczegółowe informacje o obiektach. Interfejs tej tabeli jest przedstawiony poniżej:

    Rys 5. Interfejs tabeli "Samolot...
  • ... i 32-krotną w przypadku odczytu nośników CD. Wyposażony w interfejs Ultra SCSI model PlexWriter 12,/4/32 ubiegać się będzie...
  • ... przedsiębiorstwie, w zależności od ilości przetwarzanych informacji. Dzięki zastosowaniu intuicyjnego interfejsu okienkowego jest on prosty w obsłudze nawet dla osób nie...

Encyklopedia PWN

interfejs
[ang.],
inform. zestaw sprzętu lub oprogramowania służący do połączenia kilku części komputera (w tym wypadku i. jest też zw. złączem) lub kilku programów, mających różne charakterystyki;
inform. część programu obsługująca komunikację między nim a użytkownikiem;
inform. sposób komunikowania się człowieka z oprogramowaniem komputera, wykorzystujący obiekty wyświetlane na monitorze w trybie graficznym;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!