jaki taki

Porady językowe

taki..., jaki... i ten..., który..., ale też taki..., który...
18.02.2014
Czy jeśli w zdaniu nadrzędnym występuje taki, tacy itp., to w zdaniu podrzędnym zawsze powinno pojawić się jaki, jacy itp., np. „Są tacy, jacy twierdzą, że...”, czy może lepiej będzie: „Są tacy, którzy twierdzą, że...”? W zasadzie zalecenie poprawnościowe jest takie, że w pary łączymy wyrazy jakitaki (charakterystyka) oraz ten – który (identyfikacja), a połączenia krzyżowe są niepoprawne.
jako taki, jaki taki
6.04.2005
Czy poprawnie mówimy (oczywiście w języku potocznym), że coś jest jako takie czy jakie takie i czy oddzielamy te wyrazy łącznikiem?
taki jak
11.01.2002
Czy i kiedy należy postawić przecinek przed wyrażeniem takie jak? Podaję dwa przykłady zdań. Czy są one prawidłowe i dlaczego są lub nie?
1. W lesie rosną drzewa takie jak sosny.
2. W lesie rosną drzewa, takie jak sosny, buki, modrzewie.

Ciekawostki

Mówimy „Jaki pan, taki kram”, mając na myśli to, że nieporządek panujący w jakimś miejscu źle świadczy o osobie pracującej lub mieszkającej tam.
Mówimy „Nie taki diabeł straszny (jak go malują)”, mając na myśli to, że rzeczywistość nie jest tak zła lub trudna, jak się wydaje.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Nie wiem, wkurzony, czy podziękować i wyjść, czy pomóc jej. Jak taka staruszka ma mnie z czegokolwiek wyleczyć? Jak zdiagnozuje mojego raka...
  • ... i zagród, biegły za nią oczy ludzkie, zatroskane i niepewne... Jaki taki zbiegał ku drodze, przystawał i długim, wytężonym patrzeniem odprowadzał tuman...
  • ... Damiano.

    Może dlatego, że film miał śmieszne dialogi, gagi i
    jako taką muzykę, może także dzięki temu, że koncentrował się na erotycznej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego