ma się rozumieć

Porady językowe

rozumieć
2.07.2004
Czy poprawne jest mówienie w osobie pierwszej „Ja rozumię” [a może "Ja rozumie"? – list był bez „ogonków” – AC]. Mieszkając w Chicago, zauważyłam, że wiele osób z okolic Tarnowa mówi właśnie w ten sposób. Z góry dziękuję za odpowiedź.
wyłącznie nie ma
30.03.2010
Interesuje mnie niema. Z tego, co wiem, w przeszłości preferowano pisownię łączną, kiedy używano jej w znaczeniu: ‘nie pojawia się, nie występuje’, np.: „Niema głupich”, „Niema mowy”. Jak rozumiem, kiedy używamy ma w formie czasownika, musi on być pisany z nie rozdzielnie, np. „Jan nie ma w ręku pióra”. A zatem – należy raczej pisać łącznie czy rozdzielnie? Czy można pisać niema, nie naruszając zasad ortografii? A może taka forma jest preferowana dla wyrażenia ‘niewystępowania czegoś’?
rozumieć jak umieć
15.12.2014
Dzień dobry.
Mam 25 lat, w zeszłym roku dowiedziałem się, że zamiast słowa rozumię, którego używałem, należy stosować słowo rozumiem, byłem zszokowany tą wiadomością. Do dziś używam formy uznawanej przeze mnie za poprawną. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego jedynie rozumiem jest uważane za prawidłowe?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... na drugiej, za mną znaczy się, jadzie moja głowa - melonik, ma się rozumieć... Tak się robiło, ojczulku.
  - A ci, a te chłopskie partie...
 • ... zdrowia, praca. Prawo powinno nie tylko przewidywać - w ramach rynku ma się rozumieć - możliwie daleko idącą pomoc państwa w rozwiązywaniu problemów obywateli. Powinno...
 • ... tym względzie polegać na opinii rodowitych Anglików.

  8.
  Jest to,
  ma się rozumieć, lekcja pokory. Głównym powodem, dla którego pisarz na emigracji bierze...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego