mało kiedy

Wielki słownik ortograficzny

Porady językowe

kiedy (w)tedy
17.11.2006
Szanowni Państwo,
od jakiegoś czasu chodzi za mną określenie kiedy wtedy, np. „Kiedy wtedy sięga po tabletkę” (rozumiem jako: 'byle kiedy, co chwila'). Nie wiem skąd się wzięło u mnie to wyrażenie ani nawet co dokładnie oznacza, ale chciałabym poznać odpowiedź na pytanie: czy taka forma jest dopuszczalna? Czy dobrze rozumiem jej znaczenie? Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Z poważaniem,
Dominika Solska
Kiedy na, kiedy w?
14.06.2012
Dzień dobry!
Mam wrażenie, że przyimek na jest nadużywany. Na rynku, na mieście, na stołówce, na dzielnicy, na dyskotece. Wydaje mi się, że jeśli mowa o pomieszczeniu, powinno mówić się w stołówce. Bardzo proszę o jakiś klucz do tego „nanowania”. Na deser poproszę o rozwikłanie zagadki wszech czasów: jeśli kasa nie jest pomieszczeniem (jak na dworcu) tylko maszyną postawioną przy krześle kasjerki w markecie, to powinno się mówić „Ona pracuje na kasie” czy raczej „...przy kasie” lub „...w kasie”?
kiedy obiema, kiedy oboma?
20.01.2012
Na Facebooku pod jednym ze zdjęć zalazłam podpis oboma rękami. Zazgrzytało mi niemiłosiernie, bo albo obiema rękami, albo oboma rękoma. Czy mam rację?
Pozdrawiam.
Hania Szulc

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... międzynarodowej. Jednak trzeba być realistą. Wiadomo, że za pierwszym razem mało kiedy się taki konkurs wygrywa. I Związek Międzygminny publicznie to głosił...
  • ... szerokość i świecił pełnią na dowód, że nie jest
    senny.
    Mało kiedy udawało mi się przetrzymać to jego cierpliwe czekanie,
    choć byłem...
  • ... definitywnie przepędzeni z szeregów ZPAP. Na szczęście krytyków jest coraz mniej; kiedy znikną ostatni Mohikanie tego zawodu - nie będzie wreszcie i tej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego