na dobre

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

na dobre «w pełni lub w dużym stopniu»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

dobry czas na...
6.12.2005
Ostatnio zastanawiałem się, czy piszę się, że „Wiosna jest dobrym czasem na zakochanie”, czy „Wiosna jest dobrym czasem do zakochania”. Ja opowiadałbym się za wersją z przyimkiem do, choć nie razi mnie pierwsza z podanych możliwości. A jak sądzą specjaliści? Za odpowiedź dziękuję serdecznie.
na Serafitkach czy Serafitek?
19.05.2009
Dzień dobry!
Mam pytanie związane z nazwą ulicy – ul. Serafitek. Zastanawiam się, czy nazwa ta odmienia się – jak powiedzieć poprawnie: „Wysiadłam na Serafitkach” czy „Serafitek”?
Dziękuję uprzejmie za wyjaśnienie.
na sermater
28.02.2007
Chcę zapytać o pochodzenie i znaczenie zwrotu na sermater (nie wiem jak to się pisze). Często jest on używany w społecznościach wiejskich, ja miałem z nim styczność na Podkarpaciu.
Pozdrawiam, Bartek

Ciekawostki

Mówimy „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, mając na myśli to, że każda sytuacja, nawet niekorzystna, może obrócić się na naszą korzyść.
Mówimy „Lepszy wróbel w garści (w ręku) niż gołąb na dachu” lub „Lepszy wróbel w ręku niż dzięcioł na sęku”, mając na myśli to, że lepiej zadowolić się czymś osiągalnym niż zabiegać o coś, co jest trudne do zdobycia.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tylko ślady. Ale ty już wiesz, już zrozumiałaś, że wojna na dobre i złe, a raczej tylko na złe, wtargnęła w twoje...
  • ... i zestresowane, stopniowo stawały się coraz odważniejsze, a teraz już na dobre zadomowiły się w swoim nowym lokum - specjalnie dla nich przygotowanej...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego