nadgorliwy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

nadgorliwy «przesadnie gorliwy»
• nadgorliwie • nadgorliwość • nadgorliwiec

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

kropka a liczebniki porządkowe
14.06.2013
Dzień dobry.
Mam pytanie odnoście odmiany liczebników (zapisanych w formie liczb) w tekstach. Poprawna będzie forma zapisu: W tabeli 18. zawarto dane odnośnie bezrobocia czy W tabeli 18 zawarto dane odnośnie bezrobocia? Sprawa dotyczy kropki po liczbie, czy w przypadkach podobnych do powyższego postawienie jej jest błędem?
pisownia inicjałów imion
20.01.2012
2 grudnia pojawiło się pytanie dotyczące wymowy inicjału nazwiska Gromosława Cz. Poradnia udziela wyczerpującej odpowiedzi na temat nazw liter, nie wspominając o uchwale ortograficznej Rady Języka Polskiego w sprawie pisowni inicjałów (przyjętej dn. 7 maja 2004 r.), zgodnie z którą powinniśmy pisać Gromosław C. Chciałabym się dowiedzieć, czy ustawa ta jest obowiązująca.
robić różnicę
18.03.2010
Szanowni Państwo,
chciałem zapytać o robienie różnicy; do tej pory wydawało mi się, że jest to najzwyklejsza kalka językowa (ang. to make a difference), ale zainspirowany ogromną popularnością tego wyrażenia zajrzałem do słownika (USJP) i ze zdziwieniem odkryłem, że jest to uznany związek frazeologiczny. Czy robić różnicę jest wyrażeniem poprawnym stosunkowo od niedawna, czy też może to ja zawsze byłem nadgorliwym tropicielem kalek?
Z wyrazami szacunku,
Stanisław

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... tancerzy, nawiązujesz znajomości. Czasem są jakieś akcje typu skini albo nadgorliwa policja, która czepia się, że sobie tańczysz.

    Przy okazji turniejów...
  • ... resztek naszej arystokracji. Nie obyłoby się wszakże bez wstępnej selekcji: nadgorliwi zwolennicy lustracji usunęliby zapewne z list wyborczych Branickich, Potockich czy...
  • ... Najbardziej Wpływowy Dolnoślązak powiedział gazecie, że owe kupony spreparowali jego nadgorliwi współpracownicy. Obiecał także wszystko wyjaśnić podczas konferencji prasowej. Do konferencji...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego