nadzwyczajny

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

nadzwyczajny
1. «wybijający się ponad przeciętność lub bardzo rzadko się zdarzający»
2. «spowodowany szczególnymi okolicznościami lub nieprzewidziany w programie, planie»

• nadzwyczajnie • nadzwyczajność
członek czynny, rzeczywisty, nadzwyczajny, zwyczajny; członek korespondent, członek tytularny «w towarzystwach naukowych: tytuły pracowników naukowych»
dodatek nadzwyczajny «numer dziennika wydawany poza zwykłym nakładem, np. z racji wydarzenia wielkiej wagi»
profesor nadzwyczajny «stanowisko samodzielnego pracownika naukowego, niższe od stanowiska profesora zwyczajnego»
rewizja nadzwyczajna «zaskarżenie do Sądu Najwyższego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie w danej sprawie»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Tytuł naukowy a stanowisko profesora
8.04.2020
Szanowni Państwo,
czy zapis prof. nadzw. dr hab. Jan Kowalski jest poprawny? Na studiach uczono mnie, że tytuł profesora uczelnianego zapisuje się po przecinku po nazwisku, ale podobno w 2018 r. zmieniły się przepisy w tych kwestiach i nie jestem już pewna, jak powinien wyglądać ten zapis.
Z poważaniem
U. Senger
Co ma toner wspólnego ze słodzikiem?
4.10.2004
Zajmuję się naprawą kserokopiarek i często używam słów toner lub deweloper (deweloper jest to proszek nakładający toner na powierzchnię bębna). Chcąc spradzić odmianę tych słów, napotkałem sprzecznośći. Encyklopedia PWN odmienia tonera, w słowniku ortograficznym podana jest odmiana toneru. Słownik programu Microsoft Word 2000 sugeruje pisownię tonera. Proszę o podanie prawidłowej odmiany.
Co zrobił Nazarbajew?
26.03.2019
Nursułtan Nazarbajew odchodzi ze stanowiska Prezydenta Kazachstanu W związku z tym, że sprawował rządy przez 30 lat (objął je jeszcze gdy Kazachstan był częścią ZSRR) i że nie pochodził z demokratycznych wyborów, czy można użyć określenia abdykował? Czy jest ono zarezerwowane tylko dla monarchów (królów, cesarzy, sułtanów, papieży etc.)? I czy można powiedzieć o prezydencie, który złożył urząd, że podał się do dymisji (tak jak o premierze lub ministrze)?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... wieprzowin ha xien", "genialne pierożki". Wnętrze "miłe, ciepłe, ale nie nadzwyczajne", "trochę zużyte, podniszczone", "jakby zwykły chiński dom", "plastikowe lampki, obrazki...
 • ... bezgłowi ludzie.
  Około szóstej wieczór na ulicach ukazały się dodatki
  nadzwyczajne. Na skrzyżowaniach ulic przechodnie kręcili się jak bąki przytrzymując uciekające...
 • ... sypialni i sięgnął po leżący na podłodze kapelusz, który wzbudzał nadzwyczajne zainteresowanie psa.
  - Zaraz wrócę. Erwin jest w dużym niebezpieczeństwie.
  Sophie...

Encyklopedia PWN

fiz. dwa promienie świetlne powstające w wyniku rozdzielenia światła na powierzchni jednoosiowego kryształu opt. anizotropowego (dwójłomność);
pełny tytuł przedstawiciela dyplomatycznego najwyższej klasy wg regulaminu wiedeńskiego z 1815 i konwencji o stosunkach dyplomatycznych z 1961.
tytuł przedstawiciela dyplomatycznego drugiej klasy (wg regulaminu wiedeńskiego z 1815 i konwencji 1961 o stosunkach dyplomatycznych).
do 1990 tytuł nauk. samodzielnego pracownika nauk., wyższy od docenta a niższy od profesora zwyczajnego; ob. stanowisko, na które powołuje rektor uczelni osobę ze stopniem nauk. doktora habilitowanego lub tytułem profesora.

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego